Znajomość historii rodu niezbędna jest do rozwinięcia poczucia naszej tożsamości. To na informacjach o krewnych budujemy świadomość własnego Ja. Znacznej części z nas całkowicie wystarczy wiedza o przodkach , która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie przez rodziców i dziadków. Ale znajdują się jednak i tacy, dla których to nie wystarczy. To właśnie dla nich przygotowanie drzewa genealogicznego jest świetnym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli żmudna praca , która wymaga wytrwałości

Opracowanie drzewa genealogicznego rodziny – zwłaszcza takiego , które sięga kilka pokoleń do tyłu – naprawdę nie jest zaliczane do prostych. Wyszukiwanie dat czy miejsc urodzenia się oraz śmierci kolejnych członków rodziny wymaga naprawdę wielkiego nakładu pracy. Informacje odnaleźć można w trudno dostępnych archiwach miejskich i księgach parafialnych. Najczęściej można korzystać z nich całkowicie za darmo. Są jednak i takie miejsca, gdzie należy wnieść nieraz naprawdę wysoką opłatę. Koszt wykonania drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które ma ujmować. Powinno się pamiętać, że wysokość wydatków może również wzrosnąć wraz z potrzebą odbywania podróży do następnych parafii lub urzędów miejskich rozrzuconych po kraju. Rzadko wszak rodzina od od wieków przebywa na terenie tego samego miasta.

Drzewa genealogiczne – dlatego warto je wykonywać?

Na początku stwierdziliśmy, że wiedza na temat własnych przodków jest niezbędna do wytworzenia poczucia swojej tożsamości. Umożliwia w pełni stanie się elementem niewielkiej wspólnoty, którą tworzą najbliżsi. Sprawia to też, iż przestajemy czuć się zagubieni we współczesnym świecie. To właśnie dlatego na chwilę obecną mnóstwo Polaków podejmuje decyzję o poleceniu przygotowania drzewa genealogicznego.