Silnik DC zamówisz na https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Wiele rzeczy, których używamy codziennie i bez których wiele czynności stałoby się cięższych, by działać stosuje silniki elektryczne prądu stałego. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, malutkie bądź olbrzymie, te urządzenia zmieniły nasze życie, a przeciętny człowiek przeważnie nie ma pojęcia, jak pracują te silniki, ani jak są one skonstruowane.

Garść informacji o silnikach elektrycznych DC

Rolą silników prądu stałego jest wytworzenie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Ich nazwa zaznacza, że zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki znane są od nieomal dwóch wieków i są wspólnym zasługą grupy osób. Do ich opracowania, dalszego rozwoju i w konsekwencji ich wprowadzenia do ogólnego wykorzystania w różnego typu mechanizmach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty uznanych naukowców połowy XIX w., takich jak między innymi Moritz Jacobi, Michael Faraday i Zénobe Gramme. Silniki elektryczne DC składają się ze komutatora, statora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi powstaje pole magnetyczne, rotora i szczotek. Dzisiaj powszechnie stosowane są też bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które w związku z brakiem tego stosunkowo awaryjnego elementu, są uważane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są po prostu cenione za bezgłośną pracę, a takżewysoką niezawodność.

Silniki elektryczne DC nie tylko do specjalistycznego wykorzystania

Teza, że silniki na prąd stały są wykorzystywane praktycznie wszędzie to nie egzageracja. Jeśli w mieszkaniu posiadasz czytnik CD czy też korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich napędach z pewnością wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki na prąd stały są modułem sterowanych zdalnie samochodzików czy pociągów, czyli gadżetów, które lubiliśmy jako dzieci i które niewątpliwie damy także naszym potomkom. Takie silniki poruszają duże i mniejsze pompy hydrauliczne potrzebne w licznych gałęziach przemysłu, np. wydobywczej, produkcyjnej i budowlanej. W niedalekiej przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego samochody elektryczne staną się normalnością, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, bo to one napędzają tak chętnie używane rowery elektryczne, hulajnogi i segwaye. Silników DC używają też miłośnicy elektroniki do tworzenia najróżniejszych modeli z zakresu mechaniki oraz robotyki.

O ile silniki prądu stałego o niedużej mocy bez przeszkód można kupić w sklepach hobbystycznych albo z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego wykorzystania dostępne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne silniki od najlepszych światowych producentów.

Nasze dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]