Usuwanie blizn rogówkowych. Uzyskaj więcej informacji.

Oko to delikatny element ciała i błyskawicznie może ulec uszkodzeniu. Na skutek różnych zapaleń lub urazów na powierzchni rogówki tworzą się blizny, które w mniejszym lub większym stopniu rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówkowe można na szczęście zlikwidować, stosując laserowej korekty wzroku.

Czego wynikiem mogą być blizny rogówkowe?

Rogówka to wypukła, zewnętrzna powłoka gałki ocznej, która je chroni, a zarazem nadzoruje sposób, w jaki wiązki światła dostają się do wewnętrznych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona oraz niesłychanie sprężysta i choć zazwyczaj drobne jej otarcia wygajają się samodzielnie, w szeregu przypadków pojawiają się zbliznowacenia, również w następstwie naszej nieuwagi. Co przyczynia się do powstawania blizn rogówki? Mogą być one głównie konsekwencją przedostania się do oka ciała obcego, rozmaitych chorób (przykładowo kiły) lub urazów mechanicznych jak zadrapania, skaleczenia oraz oparzenia. Lecz blizny na rogówce mogą powstać również w wyniku niedbałego nakładania soczewek kontaktowych. Nie licząc wyczuwalnego pogorszenia się wzroku, o występowaniu blizn rogówki sygnalizuje kilka innych symptomów, jak przykładowo wrażliwość na światło, nabrzmiewanie powiek i wrażenie swędzenia gałki ocznej, dlatego jeśli ich doświadczasz polecamy jak najszybciej umówić się na wizytę u okulisty. Podczas drobiazgowego badania określi on głębokość, wielkość i rozmieszczenie blizn, a także doradzi w aspekcie metodzie ich leczenia.

Likwidacja blizn rogówkowych – prosty zabieg z zastosowaniem wiązki lasera

Najczęściej stosowaną współcześnie metodą eliminowania blizn na rogówce jest PTK – zabieg wykonywany w dużej liczbie klinik, specjalizujących się w laserowej korekcji wad wzroku. Metoda PTK umożliwia likwidację nie tylko blizn w centralnej, ale i peryferyjnej części rogówki. PTK stosuje się także do leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny likwiduje się poprzez odparowanie za pomocą promienia lasera ekscymerowego wierzchniej powłoki tkanki rogówki. Ten dosłownie kilkuminutowy zabieg nie wymaga całkowitego znieczulenia, wystarczy miejscowa anestezja gałki ocznej, którą aplikuje się specjalnymi kroplami prosto na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez najbliższe parę tygodni trzeba słuchać się ściśle zaleceń lekarskich, nie przemęczać oka i systematycznie zgłaszać się na kontrolę zgodnie z harmonogramem.

Nasze dane kontaktowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]