Korekcja stożka rogówki - poszerz swoje wiadomości!

Stożek rogówki to przypadłość, która bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie – pogarsza jakość widzenia, a jednocześnie może powodować kolejne schorzenia oczu. W nowoczesnych klinikach okulistycznych okuliści potrafią jednak poradzić sobie z tym problemem. Jak zatem wygląda przebieg leczenia stożka rogówki?

Stożek rogówki nierzadko współistnieje z innymi schorzeniami oczu

Rogówka to przezroczysty element gałko ocznej, który mocno skupia promienie świetlne. Mieści się przed tęczówką i ma wiele nocyceptorów, lecz jest słabo ukrwiona. Około trzeciego dziesięciolecia życia może ulec deformacji polegającej na ścieńczeniu oraz uwypukleniu w centralnej części. Dzieje się tak w wyniku nadwątlenia tkanki, która prawdopodobnie ulega działaniu wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje krótkowzroczność oraz miopię, przez co pacjent widzi kategorycznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie słoneczne. Chorzy uskarżają się też na pieczenie oczu, w niektórych przypadkach występuje również widzenie podwójne. Choroba ta często współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, m.in. zapaleniem spojówek spowodowanym alergią. Na szczęście współcześnie osiągalne jest efektywne leczenie stożka rogówki. Na początkowym etapie dolegliwość jest adiustowana przy pomocy okularów albo soczewek kontaktowych, z czasem jednak potrzebne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – skuteczne metody

Leczenie stożka rogówki może być wykonywane za pomocą wielu technik. Obecnie najbardziej efektywną metodą na poprawę ostrości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne podejmują się też korekty stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. metodę Topoguided. Doskonałe rezultaty przynoszą zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia korygowanie krótkowzroczności lub astygmatyzmu za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą także po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który kompletnie usuwa wadę wzroku.

Nasze dane kontaktowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]