Folie grzewcze są nowoczesnym rozwiązaniem grzewczym dedykowanym do różnych przestrzeni. Wykorzystując technologię promieniowania podczerwonego, zapewniają wydajną, sprawną pracę. Czym dokładnie są folie grzewcze? Czy można zastosować je jako oszczędną formę ogrzewania?

Czym jest folia grzewcza?

Folie grzewcze stanowią ciekawy przykład ogrzewania elektrycznego, które dzisiaj cieszy się rosnącym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Folie grzewcze są bardzo cienkimi foliami wyposażonymi w elementy zasilane elektrycznie. Działają na zasadzie emisji promieniowania podczerwonego.

Promieniowanie podczerwone nie jest nowością w branży grzewczej – jest stosowane już od wielu lat. Znalazło także zastosowanie jako forma ogrzewania domowego, biurowego, w halach przemysłowych, a nawet w kościołach i na ulicach.

Za pomocą promieniowania podczerwonego dochodzi do ogrzania obiektów oraz osób – nie podgrzewa się wtedy powietrza jak ma to miejsce w przypadku standardowych grzejników. Następnie nagrzane obiekty i osoby oddają ciepło do przestrzeni.

Taka technologia grzewcza wyróżnia się wysoką efektywnością i jest przy tym bardzo łatwa w realizacji, ponieważ nie wymaga wykonania kotłowni, komina, prowadzenia dziesiątek metrów rur. Wystarczy tylko podłączyć ją do prądu, aby od razu rozpocząć ogrzewanie.


Z czego zbudowana jest folia grzewcza?

Folie grzewcze można określić mianem elastycznego grzejnika. Bazę takiej folii stanowi PET – poli(tereftalan etylenu), czyli termoplastyczny polimer, który służy także do produkcji butelek plastikowych. Na folię nakładane są następnie warstwy wykonane z węgla – grafitu oraz z aluminium, które tworzą system emisji promieniowania podczerwonego. Całość zasilana jest miedzianą taśmą podłączaną na stałe do instalacji elektrycznej.

Sterowanie takim ogrzewaniem najczęściej odbywa się za pomocą termoregulatora – sterownika montowanego naściennie, lecz do wyboru są także specjalne aplikacje współpracujące z wybranymi systemami grzewczymi.

Folie grzewcze są oferowane w różnych wariantach do wyboru. Różnią się pomiędzy sobą nie tylko wymiarami, ale również mocą, dlatego też można dopasować je indywidualnie do konkretnego zapotrzebowania na ciepło w danym pomieszczeniu.


Gdzie można zastosować folię grzewczą?

Za pomocą cienkich folii grzewczych można wykonać efektywnie działającą instalację grzewczą w różnych formach. To naprawdę wszechstronna metoda, która pozwala na uzyskanie bardzo dobrych rezultatów termicznych w praktycznie każdym wnętrzu.

Pomieszczenia, w których można zastosować folie grzewcze:

  • sypialnia
  • salon
  • pokój dziecięcy
  • kuchnia
  • łazienka
  • korytarz

Montaż folii może odbywać się także na kilka sposobów. Najczęściej jest ona montowana na sucho – może współpracować z płytą k-g, czyli kartonowo-gipsową, ale również można układać je bezpośrednio pod panelami podłogowymi, drewnem czy też pod glazurą. Montaż może odbywać się także pod wylewką.

Miejsca montażu folii grzejnych:

  • ogrzewanie podłogowe
  • ogrzewanie ścienne
  • ogrzewanie sufitowe
  • ogrzewanie segmentowe
  • ogrzewanie lustra

Jakie są główne korzyści folii grzewczych?

Zastosowanie folii grzejnych niesie ze sobą wiele korzyści. To nowoczesna metoda grzewcza, która wyróżnia się także atrakcyjnymi parametrami pod kątem energooszczędności.

Wśród najważniejszych zalet folii grzewczych znajdują się:

  • niskie koszty zakupu
  • ograniczone straty cieplne
  • tania eksploatacja
  • brak problemów z instalacją
  • niskie koszty montażu
  • brak konieczności budowy kotłowni, komina
  • najlepsze dla alergików
  • bezpieczna eksploatacja
  • bezobsługowość
  • łatwe sterowanie termoregulatorami
  • długa żywotność – nawet do 50 lat

folia grzewcza rozkładaniefolia grzewcza rozkładanie


Ile kosztuje ogrzewanie foliami grzewczymi?

Dalej chcemy skupić się na tytułowej kwestii, czyli na oszczędności folii grzewczych na podczerwień. Czy rzeczywiście są one oszczędnym źródłem energii? Jakie są koszty związane z ich eksploatacją?

Oszczędność folii grzewczych widoczna jest na kilku płaszczyznach, dlatego też warto przyjrzeć się im nieco bliżej.

Oszczędne w zakupie

Za kupno folii grzewczej zapłaci się obecnie naprawdę niewiele. Ceny rozpoczynają się za jeden metr bieżący folii grzewczej trzeba zapłacić najczęściej od około 30 do 60 złotych. Można kupić także kompletne systemy dedykowane do pomieszczeń, na przykład do pokoju o metrażu 12 metrów kwadratowych jest to koszt około 1,2-1,5 tysiąca złotych.

Zatem za kupno folii grzewczych oraz dodatkowych elementów przeznaczonych do wykonania instalacji nie trzeba sporo płacić.

Oszczędne w montażu

Wykonanie tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania jest naprawdę bardzo dużym wydatkiem. Trzeba nie tylko przygotować kotłownię i zamontować w niej kocioł, ale także zakupić grzejniki lub wykonać instalację ogrzewania podłogowego, wymurować komin, połączyć ze sobą wszystkie elementy. To powoduje, że wykonanie centralnego ogrzewania często przekracza 30 tysięcy złotych.

Montaż folii grzewczej jest przy tym znacznie tańszy. Większość prac można wykonać samodzielnie – prace elektryczne powinna wykonać osoba posiadająca uprawnienia SEP. Montaż polega wtedy na ułożeniu mat w wybranym miejscu, na przykład pod panelami podłogowymi czy też na sufitach krytych płytami kartonowo-gipsowymi.

Zatem montaż systemu ogrzewania bazującego na folii grzejnej na podczerwień jest naprawdę bardzo tani – zwykle jest to koszt paru tysięcy złotych, a cały system folii z montażem to wydatek rzędu 8-14 tysięcy złotych w zależności od metrażu budynku.

Oszczędne w eksploatacji

W końcu folie grzewcze są też oszczędne w eksploatacji. Wynika to z samej techniki ogrzewania na podczerwień, która bazuje na wydajnej emisji energii promieniowania podczerwonego, które następnie zamieniane jest w energię grzewczą. Starty są wtedy minimalne, a pobór energii także jest bardzo niski.

Całkowite koszty ogrzewania zależne są przy tym od wielu czynników, między innymi są to:

  • poziom izolacji budynku
  • metraż budynku
  • cena energii elektrycznej
  • czas trwania sezonu grzewczego

Ceny związane z rocznym korzystaniem z ogrzewania foliami grzewczymi mogą wynieść nawet poniżej 1 tysiąca złotych w przypadku budynków pasywnych. Dla domów o standardowych parametrach izolacji to koszt od około 2,5 do 3 tysięcy złotych. Najwięcej będzie kosztowało ogrzewanie budynków nieocieplonych, w których taka metoda grzewcza jest najmniej opłacalna.

Aby zmniejszyć koszty eksploatacji, warto także pomyśleć o montażu instalacji fotowoltaicznej, która może dostarczać prąd potrzebny do ogrzewania.

Podsumowanie – co warto wiedzieć o folii grzewczej.

Nowoczesne folie grzewcze stanowią atrakcyjną propozycję przeznaczoną dla tych inwestorów, którym zależy na wygodnym, bezobsługowym, przyjaznym dla środowiska, a przy tym także niedrogim ogrzewaniu.

Warto zatem skontaktować się firmą specjalizującą się w realizacji takich systemów, aby uzyskać indywidualną kalkulację kosztów, zakupić potrzebne wyposażenie oraz zlecić montaż systemu ogrzewania na podczerwień.

Źródło tekstu: https://lumenprof.pl/czy-folia-grzewcza-jest-oszczedna/