Zaciąganie kredytów jest w dzisiejszych czasach bardzo popularne, nie wszyscy jednak mają na to szansę. Jest olbrzymia grupa Polaków, którzy nie są w stanie wziąć takiego zobowiązania, ponieważ nie mają zdolności kredytowej. Kogo może dotyczyć ten problem i jak się z nim uporać?

Kredyty bez zdolności kredytowej – kto może jej nie posiadać?

Banki zwykle mają własne zasady, według których przyznają kredyty czy też odmawiają ich udzielenia. Można jednak wymienić ogólne warunki, wpływające na fakt posiadania lub nie zdolności kredytowej. Przede wszystkim z odmową mogą spotkać się osoby, które spłacają już zaciągnięte zobowiązania. Na największe problemy muszą przygotować się ci, którzy nie brali jeszcze ani jednego kredytu. Zaliczają się do nich przede wszystkim studenci i kredytobiorcy, którzy na rynku pracy znajdują się od niedawna i osiągają niskie zarobki czy też są zatrudnieni na tzw. „umowach śmieciowych”. Z tym, że kredyt nie zostanie im przyznany, muszą być pogodzeni również renciści. Oczywiście kredytu nie otrzymają również osoby, które nie posiadają żadnego dokumentu potwierdzającego fakt wykonywania przez nie pracy, a także wykonujące pracę za granicą. Są to sytuacje, które powodują, iż teoretycznie niemożliwe jest otrzymanie kredytu w banku, przez co ogromna liczba osób decyduje się wziąć kredyt w instytucjach pozabankowych. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż chwilówki i podobne pożyczki wiążą się z bardzo wysokimi opłatami i prowizjami.

Kredyty bez zdolności – czy można je otrzymać?

W przypadku braku zdolności kredytowej doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług pośrednika w staraniu się o kredyty bankowe. Podpowie on, które z banków posiadają mniej rygorystyczne warunki kredytowania i zechcą przyznać kredyt bez zdolności, czy też wskaże możliwość zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego. Najważniejsze jest jednak to, że pośrednik podpowie, w jaki sposób stworzyć zdolność kredytową, a możliwości tego jest bardzo dużo. Największy wpływ na budowanie pozytywnej historii kredytowej ma terminowe spłacanie zobowiązań, warto więc kupić coś na raty, a także korzystać z karty kredytowej i kredytu odnawialnego w instytucji, w której planuje się ubiegać o kredyt. Doskonałym wyjściem jest również na przykład zaciągnięcie kredytu nie samemu, lecz wspólnie z inną osobą. W tym celu można uczynić współkredytobiorcami rodziców czy – w przypadku osób, które i tak planowały małżeństwo – zawrzeć związek małżeński. Takich możliwych opcji, jakie podpowiedzieć może doświadczony pośrednik, jest bardzo dużo.