wymiana funtów, funt kurs

Funt brytyjski, którego właściwa nazwa to funt szterling, to jedna z najważniejszych walut świata. Pomimo przynależności najpierw do struktur EWG a później UE, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii nie weszło do strefy euro i pozostało przy swojej historycznej walucie.

Sytuacja funta szterlinga po Brexicie

W efekcie Brexitu, który był procesem trwającym cztery lata, cena funta w stosunku do euro oraz dolara zauważalnie spadła. Miało to związek między innymi z ogłoszeniem przez ważne podmioty, w tym te związane z sektorem finansów, rezygnacji z rynku brytyjskiego, co zagrażało spadkiem ilości miejsc pracy, a pośrednio również spadkiem wpływów do PKB. Odpracowywanie sporego spadku wartości funta szterlinga z połowy 2016 r. odbywa się powoli i przy całkiem znacznych wahaniach wartości waluty. Dodatkową przeciwnością w tym procesie była recesja z 2020 r. spowodowana wielomiesięcznym zamknięciem angielskiej gospodarki w czasie pandemii wirusa COVID-19. Warto aczkolwiek podkreślić, iż funt brytyjski to bardzo silna waluta, funkcjonująca na Starym Kontynencie już od XII w., która w samym tylko XX w. przetrwała znaczne spadki spowodowane anulowaniem powiązania funta ze złotem, dewaluację z 1949 r. i legendarny już atak spekulantów walutowych nazwany “Czarną środą” z 1992 r.

Czy Polaków wciąż interesuje kurs funta?

Funt pozostaje dla Polaków znaczącą walutą, w której nadal często lokują swoje pieniądze. Jest tak głównie z tej przyczyny, iż mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, dziesiątki tysięcy zatrudnionych tam rodaków nie wróciła do kraju i nieprzerwanie wspomaga finansowo swoje rodziny w Polsce. Bieżącym kursem funta szterlinga interesuje się tym samym znaczna grupa osób. Szuka ona zwłaszcza przejrzystych komunikatów nie tylko o przeliczniku tej waluty na złotówki czy też euro, ale nieraz także statystyk historycznych wybiegających do kilku lat wstecz. Takie wykresy dostępne są między innymi na stronie kantoru internetowego, który aktualizuje kurs co parę sekund. Dostęp do najświeższych informacji pomaga też doświadczonym inwestorom wymienić walutę po najlepszym kursie.