Kliknij w to miejsce i dowiedz się, kto ma w swojej ofercie badania wysokościowe Bielsko Biała.

Za pracę na wysokości uznaje się pracę wykonywaną na wysokości przekraczającej trzy metry ponad podłogą czy ziemią. Dotyczy to zatem robót przede wszystkim budowlanych, ale też pracowników prac remontowo–budowlanych, elektryków oraz przedstawicieli wielu innych zawodów. Jak przebiegają tego rodzaju badania?

Zakres badań wysokościowych

Praca na wysokości, mimo że według przepisów BHP musi odbywać się z wykorzystaniem specjalnych akcesoriów, nie należy do bezpiecznych, w związku z tym badania wysokościowe mają wykazać, jeśli ktoś nie może jej wykonywać. Pracy tego rodzaju nie mogą wykonywać osoby mające skłonności do zawrotów głowy, narzekające na kłopoty z równowagą czy mające kłopoty ze wzrokiem. W obręb badań wysokościowych wchodzi zatem pełna diagnostyka z zakresu okulistyki, laryngologii (co ma wykryć kłopoty z równowagą i błędnikiem) i neurologii. Badania wykonuje się poddając badanego nieskomplikowanym testom przy wykorzystaniu specjalnej aparatury. Podczas badań można też zdiagnozować problemy do tej pory niezdiagnozowane, będące zaś poważnym przeciwwskazaniem do robót na wysokości, ich wykonanie jest więc szczególnie istotne. Nie trzeba obawiać się, iż niezbędne będzie przeznaczenie na te badania dużo czasu, gdyż istnieje możliwość przeprowadzenia pełnej diagnostyki nawet w ciągu jednego dnia.

Badania wysokościowe – termin ważności?

Badania wysokościowe należy zrobić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, lecz nie jest to jednorazowy obowiązek. Pamiętając, że w toku wykonywania pracy mogą pojawić się kłopoty ze zdrowiem, a także, że taki jest obowiązek nakazany przez prawo, badaniom tego typu trzeba poddawać się co dwa-trzy lata. Pracownicy, którzy mają więcej niż 50 lat, muszą natomiast wykonywać je rokrocznie.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]