Audyt SEO - więcej szczegółów o tej usłudze.

Pojęcie audytu – cytując internetowe wydanie Słownika Języka Polskiego PWN – oznacza kontrolę firmy, spółki lub przedsiębiorstwa pod kątem wielu czynników, np. organizacyjnych i finansowych, a także analizę perspektyw przyszłego rozwoju. Czym, mając na uwadze zacytowaną definicję, jest więc audyt SEO? Jest to głęboka analiza strony www, sprawdzająca różne jej aspekty, jak metadane, kod strony, hierarchię nagłówków, prędkość wczytywania się strony i wiele innych elementów. Prócz samego wyliczenia błędów oraz nieprawidłowości, w rzetelnym audycie SEO powinny być zamieszczone również instrukcje odnośnie rozwiązania odnalezionych problemów.

Audyt SEO analizuje witrynę www pod względem dostępności, zgodności ze normami W3C, zawartości strony, jak również prawidłowości kodu. Poza tym sprawdzane jest też, czy strona jest przyjazna dla wyszukiwarek. Podsumowując, audyt SEO zleca się agencji, żeby odnalazła ona wszystkie dysfunkcje strony i – co istotne – zaleciła działania, które umożliwią ich naprawę.

Audyt SEO – płatny, a może darmowy?

W internecie można znaleźć dużo narzędzi oraz stron, z wykorzystaniem których prędko i bez opłat przeprowadza się audyt SEO strony internetowej. Pozytywy tej opcji? Cena i szybkość. Wady? Całkiem sporo. Darmowe narzędzia czy też dema z ograniczaną funkcjonalnością, nie są idealne. Jeśli już odnajdą pewne uchybienia na stronie, to zwykle nie wszystkie. Wiele problemów (m.in. w kodzie) spostrzec można tylko w trakcie analizy przeprowadzonej nie przez algorytm, a przez człowieka.

Na płatny audyt SEO realizowany przez agencję trzeba poczekać zwykle od kilku dni do ok miesiąca. Okres na przygotowanie analizy powinien zostać wyznaczony w umowie podpisanej z firmą, która zadeklarowała, że go wykona. Audyt płatny umożliwia wykrycie wszelkich poważnych problemów występujących w witrynie. Jeśli strona była postawiona na otwartym szablonie bądź na platformie pokroju Magento czy Shoper, to problemów do poprawy może być wiele. Jeśli witryna wolno się ładuje i nie ma właściwie żadnej widoczności na istotne dla klienta frazy, to również są to znaki, że zlecenie zewnętrznej firmie SEO audytu jest świetnym rozwiązaniem.

Jakie niedociągnięcia pokazuje SEO audyt?

Poprawnie wykonany audyt SEO może ujawnić szereg błędów strony, w szczególności:

 • niska prędkość wczytywania się witryny w wersji mobilnej i desktopowej,
 • błędy w wersji mobilnej strony, takie jak nieprawidłowe wyświetlanie się jakiś elementów,
 • brak tłumaczeń wersji językowych strony,
 • nieprawidłowości w hierarchii nagłówków,
 • problemy z dostępem do strony dla botów wyszukiwarek,
 • powody niskiej widoczności strony na słowa kluczowe,
 • brak lub źle wypełniona wizytówka Google Moja Firma,
 • brak tytułów i opisów meta,
 • niska jakość treści na stronie,
 • poprawność kodu witryny,
 • faktyczna liczba zaindeksowanych podstron,
 • brak albo źle wykonana integracja z narzędziami Google (np. Google Analytics)

.

Nasze dane kontaktowe:
SEO4.net Pozycjonowanie i Optymalizacja
ul. Grzegórzecka 78/8
31-559 Kraków

Tel.: 12 384 83 00
Mob.: + 48 600 21 20 61
E-mail: [email protected]