książki młodzieżowe, książki dla nastolatków

Człowiek wychowywany w XXI wieku ma coraz mniejszą styczność z dobrą literaturą. Młody człowiek wybierze przede wszystkim dostępną na kliknięcie rozrywkę w telefonie, na tablecie czy w telewizorze, a po książkę zwykle sięga wówczas, gdy jest to lektura szkolna. I właśnie przez przymus analizy tekstów literackich sprzed wieków dla wielu młodych ludzi czytanie dla zabawy jest niepojętym konceptem.

Literatura dla nastolatków – historie intrygujące młodą generację czytelników

Licealiści nie muszą być skazani jedynie na czytanie lektur szkolnych. Na rynku jest mnóstwo literatury dla młodzieży nie tylko zagranicznych ale i polskich pisarzy, którzy roztrząsają tematy i opowiadają historie intrygujące młodsze pokolenie czytelników. Ta kategoria literatury zyskała nawet swoją nazwę, czyli “literatura YA (Young Adult)”. Są to powieści tworzone z myślą o odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Historie młodzieżowe sięgają do licznych gatunków literackich: są tu m.in fantastyka, historie obyczajowe czy groza. Jednakże cechą wspólną tych publikacji jest odwołanie się wprost do ogólnych doświadczeń młodego człowieka. Książki te piszą więc o odkrywaniu własnej tożsamości, stosunkach z rodzicami, zdobywaniu i zerwaniu przyjaźni, pierwszym zauroczeniu i odkrywaniu własnego miejsca w społeczeństwie. Czytanie literatury młodzieżowej pomaga młodzieży poczuć, iż inni także mają analogiczne problemy przez tych kilka burzliwych lat dorastania.

Dlaczego warto namawiać Lektura literatury dla nastolatków z biegiem czasu daje korzyści

Rekomendujemy podsuwać młodzieży angażującą ją literaturę, bo wzniecenie w nich pragnienia czytania dla zabawy po czasie przynosi multum korzyści. Dziecko, które jest oczytany posiada szerszy zasób leksykalny i lepiej radzi sobie z gramatyką oraz ortografią, co bez wątpienia ułatwia zdawanie egzaminów z języka polskiego. Jednak odkrywanie problemów innych osób w identycznym wieku to też metoda na rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii oraz dokładniejsze poznanie siebie i osobistych potrzeb. Co kluczowe, opiekunowie w żadnym razie nie powinni naśmiewać się z zainteresowań dziecka. Jeżeli więc nastolatek częściej wybiera historie o wilkołakach lub superbohaterach nie mówcie, że to głupie i dajcie mu się nimi cieszyć!

Nasze dane kontaktowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa