Więcej o kasku motocyklowym na www.legato-motocykle.pl.

Pasjonaci jednośladów mają świadomość, że fundamentem zachowania choć krzty bezpieczeństwa w czasie jazdy jest nałożenie kasku. Nieistotne, czy używamy motoru okazjonalnie, czy jest on naszym głównym środkiem transportu – na każdą jazdę musimy założyć kask motocyklowy, bowiem taki obowiązek narzucają nam przepisy kodeksu drogowego. Ich lekceważenie kończy się nałożeniem punktów karnych i mandatu, lecz może mieć też znacznie nieprzyjemniejsze następstwa – w razie wypadku kierowca (albo jego pasażer) bez kasku wystawiają się na bolesne obrażenia, a nieraz i śmierć.

Czym cechują się popularne rodzaje kasków na motor?

Kaski motocyklowe różnią się między sobą wyglądem i zastosowaniem. Są cztery podstawowe kategorie kasków:
Kaski integralne są najbardziej uniwersalne i dlatego bodajże najczęściej wybierane przez kierowców, gdyż można je wykorzystać do jazdy na motorze szosowym, sportowym, jak również na skuterze. Ich charakterystyczną własnością jest zwarta konstrukcja, co sprawia, że są one uznawane za najbezpieczniejsze, niemniej jednak nie najwygodniejsze.
Kaski szczękowe – ich nazwa pochodzi od tego, że posiadają ruchomy (opuszczany i podnoszony) element części żuchwowej. To sprawia, że są ogromnie komfortowe – można w nich bez problemu zaczerpnąć powietrza, rozmawiać, czy zjeść bez potrzeby zdejmowania kasku.
Kaski otwarte nie mają wcale części osłaniającej szczękę – skorupa ochrania wyłącznie górną część czaszki. Nie mają dużej masy, ale nie dają dużego poziomu ochrony, toteż przeznaczone są dla kierowców przemieszczających się na motorach rozwijających niską prędkość (np. choppery) oraz na skuterach.
Kaski crossowe, czyli kaski enduro albo off-road, to kaski zapewniające wysoki poziom ochrony, które wykorzystywane są do jazdy w terenie. Cechują się brakiem szybki, bardziej aerodynamiczna konstrukcją oraz lekkością. By z niego korzystać należy wyposażyć się również w gogle.

Jak kupować kask na motocykl?

Szukając kasku na motocykl pamiętajmy, że po polskich drogach wolno przemieszczać się wyłącznie z kaskami mającymi homologację, zatem sprawdźmy to zawsze przed zakupem. Prócz tego zwróćmy uwagę między innymi na to czy wybrany przez nas kask jest wyprodukowany z tworzyw wysokiej jakości, czy wyściółka sprawnie odprowadza wilgoć oraz czy jego ciężar nam pasuje i nie wywołuje dyskomfortu.

Nasze dane kontaktowe:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]